Bezpieczny pokaz pirotechniczny

Uczestnicząc w imprezach średniowiecznych, nie mieliśmy wiele okazji do demonstracji pirotechniki, bo i nie było zbyt wielu kolegów, którzy posiadali pokazową broń palną z okresu. Dlatego też zwykle nie przejmowaliśmy się wystawianiem takowej, bo zwyczajnie mieliśmy jej zbyt mało, i głównie służyła ona jako statyczna atrakcja. Jednak do zrekonstruowania jednej z największych bitew potrzeba nam było co najmniej kilka takich egzemplarzy, ale również pełne wsparcie pirotechniczne, którego nie posiadaliśmy.

Profesjonalna firma pirotechniczna

najlepsze profesjonalne pokazy pirotechniczneZdobycie replik armat, jakie były nam potrzebne do inscenizacji nie było problemem, bo wielu z kolegów rzemieślników mogło takie wykonać nawet na miejscu, jeśli byłaby taka potrzeba. Jednak to ich użycie było problematyczne, bo bez zastosowania materiałów pirotechnicznych były one tylko statycznymi ozdobami. Również sama inscenizacja była o wiele bardziej skomplikowana, gdyż niektóre efekty musiały być użyte w dość gęstym tłumie odtwórców, co całkowicie uniemożliwiało nam organizację imprezy na własną rękę. Po pomoc zgłosiliśmy się więc do kolegów odtwarzających bardziej współczesne czasy, gdyż mieli oni o wiele większe doświadczenie z materiałami pirotechnicznymi, i często używali ich podczas pokazów, zarówno na dużą, jak i mniejszą skalę. Pokierowali nas oni do bardzo renomowanej firmy organizującej najlepsze profesjonalne pokazy pirotechniczne na okolicę. Owa firma bardzo często i bardzo chętnie współpracowała z organizatorami imprez historycznych i oprócz dużego doświadczenia w używaniu samych materiałów pirotechnicznych, mieli również duże doświadczenie w pracy na pokazach rekonstruktorskich. Z tak dużymi rekomendacjami, mogliśmy bez wahania zaangażować ową firmę do prac przy pokazie, a okazała się ona godna bardzo pozytywnych opinii. Pirotechnika używana w trakcie pokazów nie była dla pracowników niczym nowym, choć niespotykane było użycie materiałów w dużym tłumie. Mimo to, pracownicy mieli ogromną wiedzę, bardzo szybko znajdując odpowiednie materiały i urządzenia do wykorzystania w tym celu.

Odbyliśmy również bardzo wyczerpujące szkolenie, na którym technicy wyjaśnili nam zasady działania zastosowanych materiałów pirotechnicznych i wybuchowych i najlepsze sposoby obchodzenia się z nimi. Cały pokaz miał być co prawda nadzorowany, a użycie pirotechniki odbywało się zgodnie z wcześniej zaplanowaną kolejnością. Mimo to, należyta ostrożność musiała zostać zachowana, a dzięki bardzo wyczerpującemu szkoleniu, mogliśmy lepiej przygotować się do pokazu.

Posted by Halina Jankowicz